Návo jak správně postupovat při úklidu rtuti z rozbitého teploměru. Efektivně uklizená a správně zlikvidována rtuť by neměla představovat riziko pro zdraví člověka. V případě, že byste vy nebo někdo jiný byli vystaveni působení rtuti a následně měli zdravotní obtíže, kontaktujte svého praktického lékaře. V rybách je rtuti víc než v celém teploměru …Tím chci říct, že je na místě to sice pořádně prohlídnout, vysát, sáček vyhodit, ale zároveň se z toho nehroutit. Rtuť je opravdu v rybách, v plombách a to určitě není vše a všichni ji v jisté míře v organismu máme.
Dřív každá zdravotní sestra měla po x letech v . Rtuť je v nepoškozeném teploměru pevně uzavřena a do prostředí se neuvolňuje. Pokud nedojde k mechanickému poškození a následnému úniku rtuti z teploměru , poškození zdraví nehrozí. S cílem předcházet takovým situacím je však vhodné používání rtuťových teploměrů postupně utlumit a nahradit je . Kuličky rtuti můžete sami snadno sesbírat z rovného a neporézního povrchu. Teploměr není úplně rozbitý, rtuť vytekla jen z vnitřní skleněné kapiláry do teploměru.
Rtuť je těžký kov, který je jako jediný za normálních podmínek tekutý. Do sklenice vložte i střepy z teploměru , papír a kapátko, dobře ji uzavřete a odevzdejte v nejbližším sběrném dvoře, odkud rtuť stejně jako jiný nebezpečný odpad odešlou na odbornou likvidaci.