Olovo je velmi silný jed. Pokud člověk spolkne olověný objekt nebo vdechne prach či plyny s vysokým obsahem olova , může si tím způsobit velmi vážné zdravotní problémy. U otravy olovem rozlišujeme otravu akutní – náhlé zvýšení koncentrace olova v organismu po expozici vysoké dávce olova , . Ak človek prehltne olovený objekt alebo vdýchne prach či plyny s vysokým obsahom olova , môže si tým spôsobiť veľmi vážne zdravotné problémy. Pri otrave olovom rozlišujeme otravu akútnu - náhle zvýšenie koncentrácie olova v organizme po expozícii vysokej dávke olova , .
Intoxikace anorganickou formou olova. Jinak může být otrava olovem zaměněna s anémií nejasné etiologie (při chronické) či NPB (při akutní otravě). Zejména chronická otrava olovem má pro naši . Samozřejmě, že olovo je toxické pro lidský organismus a je jedno jestli bývalo ve vodovodních trubkách nebo vyselo na vlasci jako broček. Abych to uvedl na pravou míru, tak toxicita nespočívá moc v akutní otravě ( otrava která vzniknem jednorázovým požitím) ale spíš v chronickéotravě.
V jeho vlasech se našly vysoké koncentrace olova , takže je pravděpodobné, že příčinou jeho smrti byla otrava olovem. Má velmi nízký bod tání a je dobře kujný i při pokojové teplotě a odolný vůči korozi.
V akvaduktech, potrubích, v medicíně, tam všude v antickém Římě používali olovo , dokonce spousty olova. Vědci z univerzity v Sheffieldu začali zkoumat, jestli se nezačala na obyvatelích Říma projevovat otrava olovem. Jde o vůbec první studii na toto téma a výsledky jsou vysoce zajímavé a znepokojivé. K otrave dochádza v prípade, ak sa počas určitého obdobia uloží v tele nadmerné množstvo olova (chronická otrava olovom), prípadne pri náhlom jednorazovom zvýšení jeho hladiny v tele (akútna otrava olovom). Hladina množstva olova , ktorá je pre organizmus už nebezpečná, sa nedá presne určiť, . Jak se olovo do přírody dostává?
Jedná se buď o náhle nebo dlouhodobě zvýšenou koncentraci olova v krvi člověka, tedy o otravu akutní nebo chronickou. Může být transportováno z organismu matky do plodu anebo během kojení dítěte. U těhotných žen exponovaných vůči olovu může dojít k potracení plodu anebo k předčasnému porodu. Jedovatý těžký kov se ukládá převážně v kostní tkáni organismu.
K otravám dochází, když se během určité doby v těle uloží olova příliš mnoho (chronická otrava olovem). Jaké množství olova je . Otrava olovem postihuje téměř. Akutní intoxikace se pozoruje u dětí předškolního věku, které požívají látky obsahující olovo (barvy).
Při zvýšených koncentracích v krvi se objevují křeče a encefalopatie, proximální tubuly ledvin, kde do- chází k sekvestraci olova ve . Vylučovanie z organizmu je pomalé, vylučuje sa predovšetkým močom.
Klinický obraz otravy: 1. Najmä chronická otrava.
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.