Friday, 18 September 2015

Spojování dřeva čepování

Tato část stránek se věnuje starým a osvědčeným tradičním truhlářským spojům , které se vyvíjely a zdokonalovaly po celá staletí. Většina těchto spojů vychází z tesařských technologií. Jsou prověřené staletími, pevné a také dekorativní.


Spoje mohou být lepené i nelepené, tzv. Vždy počítají s vlastnostmi dřeva. Nářadí pro spojovací hmoždinky.


Nejčastěji se využívá čepování pro svoji vysokou stabilitu při spojování vnějších rohů zásuvek, skladovacích truhlic a malých skříní. Při výrobě nábytku a různých stavebních prvků ze dřeva se bez konstrukčních spojů neobejdete. Systém vložených čepů je rychlý, pevný a především skrytý. Užitečná technologie může být výborným pomocníkem ve vaší dílně. Zaručuje úsporu času a pevnost spoje.


Pro kolíkování s přípravkem budete potřebovat spojovací kolíky, ostrou tužku, úhelník, metr na rozměření a překreslení roztečí kolíků, dále vrtačku nebo aku vrtačku, vrták . C - kolíkový spoj lepený spojovací prvky dřevostavb. Dřevěné spoje dřevostavby jsou velkým tématem a doufáme, že vám tento článek problematiku konstrukčních spojů dřevostaveb alespoň trochu přiblížil. Máte-li zájem o stavbu malého cenově dostupného domu ze dřeva , . Kolíky sloužily k zajišťování některých spojů , hlavně čepu a dlabu, čepu a rozporu, a přeplátování.


Rozdíl mezi kolíkem a dřevěným hřebíkem je ve tvaru. Hřebík se podélně zužuje do špičky, kolík má stále stejný průměr. V tesařských konstrukcích krovů se trámy tradičně spojují jednoduchým čepem proti rozporu ( vidlici) a spoj se zajišťuje kolíkem z tvrdého dřeva , případně kovovým svorníkem s matkami.


SPOJE DŘEVĚNÝCH KONSTRUKCÍ. Svlakování je spojování dřeva , které se hodí jen pro spojení desek z masivního dřeva ve tvaru písmene T. Jeho životnost závisí ve velké míře na správném a pečlivém provedení svlaku a svlakové drážky. Pokud se při šikmém čepování sejde ve sběžišti několik svorníků, které nejdou prosadit trojklanným třmenem, potom použijeme s výhodou styčníkového. Plech se vložído spoje jako oboustranný se souosými otvory. Výhodou za- puštění je menšíztráta dřeva než u čepovánía menšínebezpečívnikánívody do spoje.


Nevýhody: pracnost, oslabení dřeva. Druhy: a) podélné – pro prodlužování trámů – sraz, plátování b) příčné – pro křižující se trámy – b) příčné – pro křižující se trámy – čepování , přeplátování, kampování, osedlání. Výsledkem je ale velmi pevný spoj , který garantuje, že se vaše skříňka, šuplík nebo polička nerozpadnou. V naší ukázce jsme použili dvě prkénka, kolíčky o průměru mm, vrtačku, speciální vrták do dřeva , šablonu pro přesné vyvrtání děr, dále ruční svorku a kvalitní disperzní lepidlo. Lepení je jeden ze způsobů spojení dřeva.


Vzniká tak spoje nerozebíratelný. Na pevnost má vliv správný výběr lepidla. Lepidla rostlinného původu – škrobová, dextrinová.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.