Nenapadlo Vás zkusit si takovou levanduli zasadit i doma? Poradíme Vám, jak na pěstování levandule. Mrazuvzdornost roslin závisí na druhu levandula – klasická levandule lékařská (Lavandula angustifolia) v našich podmínkách dobře přezimuje, levandule korunkatá (Lavandula stocheas) je nápadná krásnými květy , . Kromě levandule lékařské se pěstuje i mnoho dalších druhů a kultivarů.
Levandule korunkatá, tzv.
Lavandula stoechas), má velká nachová kompaktní květenství, ale je poněkud choulostivější. Pěstování levandule není věda. Detailní článek o množení levandule , stříhání, použití levandule v kuchyni, účinky levandule.
Vůně i modrofialková barva levandule lékařské (Lavandula officinalis) umí člověka příjemně omámit. Je ale také možné narazit na levanduli modrou, růžovou i bílou (druhů existuje 3 v našich podmínkách se nejvíce pěstuje levandule lékařská ). V průměru dorůstá až do . Při pěstování můžeme substrát nechat téměř vyschnout.
Pěstitelé nejčastěji pěstují levanduli lékařskou (Lavandula officinalis). Množení levandule probíhá polodřevitými řízky stonků v dubnu. Nejvíce ji rostliny vytvářejí na dobře osluněných místech, nejlépe dopoledním sluncem. Na zahrádce nebo na balkoně se pěstuje snadno , péče mnoho nevyžaduje. Jak pěstovat levanduli levandule , lékařská , Lavandula, angustifolia, vonné, keře, bylinky, byliny, léčivky, Co je klíčové pro bohaté kvetení levandulí?
Jak levandule správně ostříhat? Tím je péče o levanduli hotova. Kdo však pěstuje levanduli v květináči, měl by ji uklidit někam mimo mráz.
Na jaře pak přijde ještě jeden střih . Máte-li rádi drobná kvítka barvy lila, která provoní vaši zahradu i celý byt, pak pro vás nastal čas naučit se správně pěstovat levanduli. Fialovou vášeň odstartovala původní levandule lékařská (Lavandula offi cinalis) z čeledi hluchavkovitých, původem ze západního Středomoří. I když levandule zvládá velmi dobře sucho, můžete její odolnost ještě o něco zvýšit přidáním mykorhizy ke kořenům v průběhu výsadby. Bude tak ještě odolnější a hlavně bude vonět ještě o něco víc.
Mykorhizu pro bylinky seženete za pár korun. Vychvalovat levanduli a její krásu a vůni je jistě nošením dříví do lesa.
Tato nenáročná dřevnatá trvalka, botanicky zařazena mezi polokeře, je natolik známá a obdivovaná, že se omezíme jen na důležité údaje, které vám pomohou s jejím úspěšným pěstováním. Patří do čeledi hluchavkovitých a jde o bohatě větvený polokeř. Kvete v období od června do srpna. Pro pěstování jsou vhodné půdy lehčí, písčité až štěrkovité, s dostatkem vápna. Preferuje výslunné polohy chráněné proti větrům.
Při nedostatku světla se snižuje tvorba květů a současně se snižuje i hlavní účinná látka v silici - linalylacetát. V zimním období jsou trsy odolné . Pěstuje se v mnoha kultivarech. Divoce roste na kamenitých (často vápencových) místech, která jsou vystavená slunci.
Bývá součástí vegetačního typu garrigue. Existuje mnoho odrůd levandulí , stejně tak jako mnoho barevných variet. Některé se hodí pro pěstování v nádobách, jiné díky své mrazuodolnosti pro pěstování v zahradě.
Největší předností levandule je ale to, že odpuzuje škodlivý hmyz, např. V zahradě je vhodné ji pěstovat například pod růžemi.
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.